Zwycięzcy VII Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej im. Św. Stanisława Kostki. fot. Marek MatusiakW parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie od siedmiu lat z okazji święta ku czci patrona studentów oraz nowicjuszy i nowicjuszek, alumnów, polskiej młodzieży a także Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Św. Stanisława Kostki organizowany jest Turniej Plażowej Piłki Siatkowej. Święto to przypada na 18 września i dlatego w najbliższą niedzielę przed lub po tej dacie w ogrodzie parafialnym toczą się rozgrywki plażowej piłki siatkowej. Nie inaczej było w tym roku. W niedzielne popołudnie, 17 września 2017 roku, do sportowych zmagań zgłosiło się 12 drużyn.

Punkt gastronomiczny działał bardzo prężnie. fot. Marek MatusiakObchody Święta Młodych rozpoczęły się o godzinie 11:30 liturgią mszy świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz Witold Zieliński. Po jej zakończeniu rozpoczął się VII Turniej Plażowej Piłki Siatkowej im. Św. Stanisława Kostki. Jak zawsze najważniejsza w dniu rozgrywek jest odpowiednia pogoda, która nie zawiodła. Bezchmurne niebo i słoneczna aura sprzyjała nie tylko turniejowi ale i rodzinnemu piknikowi, na którym serwowane były domowe wypieki przygotowane przez mieszkańców, kawa, herbata, zimne napoje i kiebłasa z grilla. W obsługę punktu gastronomicznego zaangażowali się: Zofia Borowska, Wanda Gładyszewska, Iwona Kujawa, Ewa Lewandowska, Ewa Harko, Aurelia Matczak, Mirosław Lewandowski i Tomasz Kujawa.

Turniejowe maskotki chętnie pozowały do zdjęć. fot. Marek MatusiakAtrakcją tegorocznego pikniku i turnieju siatkówki były maskotki Myszki Mickey i Kubusia Puchatka. Wywołały one mnóstwo pozytywnych emocji zarówno u dzieci jak i dorosłych. Każdy mógł zrobić sobie z nimi zdjęcie, przybić piątkę lub żółwika, skosztować słodkich ciasteczek czy otrzymać pamiątkowy długopis. Siatkarze natomiast odbierali od nich nagrody za wspaniałe widowisko sportowe. Tej zaszczytnej roli maskotek podjęli się Karolina Nadolna (Myszka Mickey) i Mariusz Cierzniak (Kubuś Puchatek), którym tak bardzo spodobałą się ta rola, że jak sami powiedzieli polecają się na przyszłość. Trzymamy za słowo i czekamy na kolejne spotkanie.

Aby święto przebiegło bezpiecznie czuwali nad tym druhowie z OSP Ostrowo i OSP Bielsko, którzy byli sędziami linowymi rozgrywanych meczów, ale także byli w gotowości jako udzielający pierwszej pomocy przedmedycznej. Na szczęście nie musieli wykorzystywać swoich umiejętności w tym zakresie. Tak wspaniała impreza rodzinna nie mogłaby odbyć się gdyby nie sponsorzy: Mirosław Bąk, Mariusz Cierzniak, Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak, Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit, Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Jadwiga Nadolska, Maria Drzewiecka, Bank Spółdzielczy StrzelnoDyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Bielsku i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Z Edukacją w Przyszłość", bez których spotkanie nie odbyłoby się na tak wysokim poziomie i z tak atrakcyjnymi nagrodami. W tym miejscu serdecznie podziękowania i ukłon w ich stronę. W trakcie całej imprezy sportowej oprawę muzyczną i nagłośnienie zapewnili: Barbara Byczkowska, Daria Lange i Jakub Borucki, a komentatorem wszystkich meczów był ksiądz proboszcz Witold Zieliński. Napis pod portret nad podium zwycięzców KOSTKA 2017 wykonała Patrycja Osińska.

Sędzią głównym turnieju był Grzegorz Kaczyński, a sędziami technicznymi Romana Borys, Stanisław Gładyszewski, Adam Kaczyński i Ewa Matusiak, zaś sędziami liniowymi byli strażacy: Bartłomiej Wesołowski, Jakub Tomczak (OSP Bielsko), Jakub Majek, Zbigniew Chmal, Łukasz Nadolny i Julia Kaszyńska (OSP Ostrowo).
Kibice mieli możliwość oglądać piękną sportową rywalizację, niejednokrotnie długie wymiany piłki zapierały dech. Zawodnicy z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem walczyli o każdy punkt, a tym samym o wygraną. W całym turnieju rozegrano 15 meczów. Trzy w kategorii szkoły podstawowe, jeden w kategorii gimnazjum, trzy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i osiem w kategorii open.
Sędzia główny zawodów Grzegorz Kaczyński wyjaśnia zawodnikom z najmłodszej kategorii szkół podstawowych zasady gry. fot. Marek MatusiakSiatkarskie zmagania rozpoczęli gimnazjaliści z zespołu SUPER DUO dzielnie walczący z zespołem POZNAŃ, aczkolwiek rywale okazali się lepsi wygrywając dwa kolejne sety i całe spotkanie 0:2. Następnie walczyli uczniowie szkół podstawowych. Z uwagi na to, że zgłosiły się trzy drużyny w tej kategorii rozegrano trzy mecze każdy z każdym po jednym secie do 21 punktów. O kolejności miejsc na podium zadecydowały zdobyte punkty. Tabela przedstawiała się następująco:DANGEROUS ANGELS - MŁODZIKI (12:21), ORBITKI - MŁODZIKI (21:18), ORBITKI - DANGEROUS ANGELS (21:10). Dzięki takim wynikom pierwsze miejsce zdobyły ORBITKI, drugie przypadło MŁODZIKOM, a trzecie DANGEROUS ANGELS. Te same zasady dotyczyły rywalizacji w kategorii szkół ponadgimnazjalnych gdzie zawodnicy NAZWY zajęli pierwsze miejsce pokonując siatkarzy POZNAŃ i siatkarki TWINS (NAZWA - TWINS 21:18, NAZWA - POZNAŃ 21:19, TWINS - POZNAŃ 7:21). W kategorii open po ustaleniach zawodników i sędziów zmieniono nieco zasady. Ustalono, że zespoły podzielone zostały na dwie grupy wyłonione w drodze losowania i zwycięzcy w danej grupie walczyli o pierwsze miejsce na podium, a zespoły z drugiego miejsca w grupie zagrali tzw. mały finał o trzecie miejsce na podium. Ponadto ustalono, że w meczu o trzecie miejsce rozgrywany był jeden set do 21 punktów, a mecz finałowy do dwóch wygranych setów. O kolejności miejsc w poszczególnych grupach zadecydowały zdobyte punkty w meczach każdy z każdym. Wyniki zmagań w tej kategorii są następujące:
 
GRUPA I GRUPA II
KS STRZELNO - STRASZAKI (21:14)
KS STRZELNO - ALE CO (11:21)
ALE CO - STRASZAK (21:8)  
BEZ NAZWY - TESZNER TEAM (10:21)
WARIATY - TESZNER TEAM (8:21)
BEZ NAZWY - WARIATY (21:13)
 
Do meczu finałowego zakwalifikowali się siatkarze ALE CO i TESZNER TEAM, a w półfinałach walczyli zawodnicy z KS STRZELNO i BEZ NAZWY. Ostatecznie miejsca na podium zajęli ALE CO przed TESZNER TEAM i KS STRZELNO.
 
W Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej im. Św. Stanisława Kostki nie ma przegranych i wszyscy uczestnicy otrzymują nagrody za udział, a najlepsi medale i puchary. Ponadto sędziowie przydzielają nagrody specjalne w postaci statuetek dla najlepszego blokującego, którą otrzymał Marek Kowalczyk, najlepszego atakującego - Dawid Borys, najlepszego przyjmującego - Kamil Kabaciński, najlepszego zagrywającego - Adrian Kulpiński i najlepszego zawodnika - Alan Teszner.
 
Zawodnicy tegorocznego turnieju:
 
ORBITKI - Anastazja Nyga, Kinga Kuczyńska, Oliwia Dulik, rezerwowa Martyna Szparagowska;
MŁODZIKI - Andrzej Wesołowski, Oskar Mazurek, Patryk Sadowski;
DANGEROUS ANGELS - Aleksandra Mazurek, Oliwia Ciesielska, Amelia Nadolna.
 
POZNAŃ - Alan Teszner, Jonasz Poloczański;
SUPER DUO - Mateusz Wojciechowski, Bartłomiej Bąk.
 
TWINS - Agata Wiśniewska, Martyna Szczepaniak,
POZNAŃ - Alan Teszner, Jonasz Poloczański,
NAZWA - Mikołaj Lange, Radosław Bąk.
 
STRASZAKI - Jonasz Poloczański, Mikołaj Lange;
WARIATY - Grzegorz Gaca, Mirosław Olesiński;
ALE CO - Kamil Kabaciński, Marek Kowalczyk;
TESZNER TEAM - Mariusz Teszner, Alan Teszner;
KS STRZELNO - Dawid Borys, Adrian Kulpiński,
BEZ NAZWY - Daria Lange, Michał Wysocki.
 
Fotorelacja z VII Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej dostępna jest w galerii w wydarzeniach sportowych.
 
ADMINISTRATOR