Dzisiaj jest: 13 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Arkadia, Mikołaj, Stanisław
en fr de pl pt ru es

Wieniec dożynkowy sołectwa Ostrowo nieśli, (od lewej) Renata Trzemżalska, Józef Gacek oraz Halina Każmierczak. fot. arch. Parafii pw. NSPJ w OstrowieZgodnie z praktykowaną od lat  tradycją, uroczystości dożynkowe w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie przygotowują na przemian poszczególne sołectwa.  W tym roku zadanie organizacji oprawy dożynkowej przypadło w udziale sołectwu Ostrowo.

Mieszkańcy naszego sołectwa byli w tym roku gospodarzami dożynek parafialnych, które   odbyły się w niedzielę 21 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki parafian przy Domu Strażaka w Ostrowie, skąd o godzinie 11.30 wyruszył w kierunku kościoła parafialnego korowód dożynkowy, na czele którego szli: proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie, ksiądz Witold Zieliński, członkowie Rady Sołeckiej oraz poczet sztandarowy naszej jednostki OSP. Nie zabrakło także przedstawiciela Rady Miasta Strzelna, Radnego Jana Szarka.

Około godziny 12.00 rozpoczęła się uroczysta liturgia mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony, której przewodniczył ksiądz Proboszcz . Duchowny po raz pierwszy miał okazję wspólnie z mieszkańcami naszej parafii dziękować Bogu za tegoroczne plony.

Paweł Łukomski i Monika Chudziński- starostowie tegorocznych dożynek. fot. arch. Parafii pw. NSPJ w Ostrowie

Starostami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy Ostrowa: Monika Chudzińska i Paweł Łukomski.  Przynieśli oni do kościoła tradycyjny dożynkowy bochen chleba, który został złożony na ołtarzu.

W świątyni stawiły się również delegacje miejscowości wchodzących w skład parafii  ostrowskiej, które także przyniosły ze sobą wieńce dożynkowe.

 Przedstawicielami gospodarzy dożynek byli: Józef Gacek, Halina Kaźmierczak i Renata Trzemżalska, ze Zbytowa: Michał Walkowski, Dorota Kurczyńska i Halina Nalewaj, Cienciska: Anna Łykowska, Agnieszka Pankowska i Marcin Kupidura, z Bielska i Podbielska- Jolanta Spochacz,  Wioleta Kameduła i Krzysztof Wełnitz.

Oprawę uroczystej liturgii przygotowali mieszkańcy Ostrowa. Dary ofiarne nieśli druhowie z OSP Ostrowo: Jan Lewandowski, Maciej Szparagowski,  Zenon Barszcz, Dariusz Drgas, Mariusz Wojciechowski, Jacek Barteckim i Krzysztof  Bartecki. Teksty komentarza do procesji z darami odczytał druh Grzegorz Dopierała.

Wezwania modlitwy powszechnej odczytały Panie: Anna Bąk, Zofia Borowska, Aldona Starczewska, Krystyna Dopierała, Danuta Giemza, Maria Kapczyńska, a czytania mszalne: Marlena Drgas i Ewa Matusiak. Psalm zaśpiewały Małgorzata Borowska i Marta Starczewska.

W liturgii uczestniczył poczet sztandarowy wystawiony przez naszą OSP, skład którego stanowili druhowie: Roman Bąk, Franciszek Łukomski, Jacek Giemza, Andrzej Kwiatkowski, Franciszek Bartecki i Ryszard  Nadolny.

Na zakończenie liturgii głos zabrał sołtys Józef Gacek, który podziękował wszystkim za trud włożony w przygotowanie uroczystości – […] dożynki to przede wszystkim okazja do podziękowania Bogu za owoce ziemi i otrzymane łaski. Musimy  jednak również pamiętać o ludziach, którzy przez codzienny trud urzeczywistniają Boże plany.  W imieniu całej wspólnoty parafialnej składam zatem serdeczne “Bóg zapłać!” księdzu Proboszczowi za sprawowanie najświętszej ofiary i skierowane do nas Słowa Boże. Z wyrazami wielkiej wdzięczności za obecność w tym miejscu, pragnę zwrócić się do wszystkich mieszkańców parafii. Nasza obecność tutaj świadczy o naszej jedności i solidarności.  Szczególnie pragnę wyrazić  wdzięczność  tym, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie oprawy liturgii mszy świętej.

Dalsza część obchodów dożynkowych rozpoczęła się o godzinie 16.00 w Świetlicy Wiejskiej przy Domu Strażaka. Na piknik dożynkowy licznie przybyli mieszkańcy Ostrowa, jak również okolicznych miejscowości. Nie zabrakło również księdza proboszcza oraz przedstawicieli Gminy Strzelno: Burmistrza Ewarysta Matczaka i Radnych: Jana Szarka, Doroty Repulak i Henryka Trawińskiego.

W trakcie pikniku zaprezentowała się grupa Boże Nutki z parafii pw. św. Mikołaja w Powidzu, która uświetniła piknik śpiewem oraz zaprezentowała skecz.

Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna. Do tańca przygrywał zespół Szook z Markowic. Obchody tegorocznych dożynek zakończyły się około godziny 24.00.

ADMINISTRATOR

Zdjęcia zamieszczone w artykule oraz w galerii pn. Dożynki parafilane otrzymaliśmy dzięki życzliwości ksiądza proboszcza Witolda Zielińskiego.